>
Víte, že ...
Víte, že...
Víte, že...
Kávovníku trvá tři až čtyři roky, než dospěje. Plody se objeví v řadách na větvičkách brzy po jemných bílých květech silně jasmínové vůně. Třešní podobný plod, v němž jsou uložena zrna, je nejprve zelený a postupně tmavne do sytě rudé. Plody
arabica
prasknou za šest až osm měsíců,
robusta
potřebuje o tři měsíce déle. To umožňuje pouze jednu sklizeň do roka.
V Kolumbii a Keni, se střídavými obdobími vlhka a sucha, mívají i druhou sklizeň. Doba sklizně kávy se liší podle zeměpisné polohy. V oblasti severně od rovníku se Úroda sklízí většinou na konci roku, zatímco na jižní polokouli se káva sklízí na jaře. Země na rovníku mohou sklízet kávu během celého roku. Většina kávy se sklízí ručně. Někde se používá strojní sklizeň, ale při ručním česání se bobule lépe roztřídí a neničí se keře.
Úroda se liší sklizeň od sklizně. Jeden kávovník za celý rok poskytne obvykle tolik kávových zrn, kolik je jich potřeba pro půlkilové balení mleté kávy.
Natrhaná kávová zrna se zpracovávají dvojím způsobem.
Existuje spojitost mezi nadmořskou výškou, ve které se káva pěstuje, a její kvalitou. Čím výše je plantáž, tím kvalitnější kávu produkuje. Například, nejlepší keňská káva se pěstuje v nadmořské výšce až 1830 m. Chladnější vzduch zpomaluje růst stromů a umožní plný vývoj chuti.
Žebříček deseti zemí, kde se nejvíce pije káva: USA, Německo, Brazílie, Japonsko, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie, Indonésie, Nizozemsko.
Největším producentem kávy na světě je Brazílie. Produkuje třetinu světové produkce. Druhým největším je Kolumbie.
Většina z nás je nucena nakupovat praženou kávu ve větším množství. Při skladování kávy myslete na to, že jí nejvíce škodí voda. Éterické oleje jsou rozpustné ve vodě a právě ony přinášejí do šálku chuť kávy. Neuchovávejte tedy kávu v chladničce, protože při každém otevření jejich dvířek se na dóze s kávou kondenzuje vlhkost. Kávu vzduchotěsně zabalenou např. v originálním sáčku s ventilkem a s uzávěrem sáčku, v našem případě
clip clipem
, je lepší uchovávat v mrazničce. Ventilek umožňuje unikání kysličníku uhličitého, uvolňovaného čerstvě upraženou kávou, brání však vniknutí kyslíku, který snižuje aroma kávových zrn. Ale ať už je obal sebekvalitnější, po jeho otevření musíme kávu vždy uchovávat v chladu, suchu a vzduchotěsně. Pražená kávová zrna, která chceme skladovat déle než týden, bychom měli zmrazit. Před použitím nemusíme zrna rozmrazovat, můžeme je ihned mlít.
Druhým největším nepřítelem kávy je kyslík.
Prchavé aromatické látky se váží s kyslíkem, což se projevuje zhoršením chuti. Proto je tak důležité, aby byla káva mletá až těsně před přípravou. To umožňují automatické kávovary. Umletá káva má mnohem větší plochu povrchu, a když je vystavena působení vzduchu, éterické oleje se odpařují a hodnotné aromatické látky vyprchají.
Kávu bychom také neměli skladovat v blízkosti pachově intenzivních produktů. Stejně jako čaj, také káva rychle přijímá jiné pachy a vůně. Uchovávejte proto kávu budˇ v originálním balení, nebo v čistých vzduchotěsně uzavřených dózách, používaných výhradně na kávu.
Společnost
Víte, že ...
Kávovary
Káva
Doplňky
Objednávka
Kontakty
Domácí kávovary
Automatické kávovary
Profesionální kávovary
Servis
Postup přípravy kávy